Wells MOD100TD120 Food Warmer W/Drain 1650W 120V
In stock
SKU
MOD100TD120
The Wells MOD100TD120 Food Warmer W/Drain 1650W 120V by heating up water in an inbuilt underneath the pans. It works with an electric heating component that is regulated by a thermostat and provides uniform warmth to the water bath. The unit can be placed on the countertops, buffet lines, or serving stations. A drain is mounted at the front, so that the water can be cleaned. The warmer comes with the heated well, control knob, power cord and drain assembly, which can be easily attached to a regular electrical outlet.
Dimensions
  • Length: 26 In
  • Width: 19 In
  • Height: 13 In
  • Weight: 23.985 lbs
Product Notes
  • Material: Stainless Steel
  • Voltage: 120 V Ac
  • Electrical Wattage: 1650
  • Includes: Thermostat And Drain
  • Type: Accepts 12" X 20" Full Size Or Fractional Size Pan |
  • Requires 20 3/4" X 12 3/4" Table Opening, Wet/Dry
  • Outlet: 1/2" Npt Drain
  • Nsf Certi
More Information
Disable SaleableNo
Write Your Own Review
You're reviewing:Wells MOD100TD120 Food Warmer W/Drain 1650W 120V