Southbend SOU1177567 Mini Micro Lever Door Switch 15A 250V
Out of stock
SKU
SOU1177567
The Southbend SOU1177567 Mini Micro Lever Door Switch 15A 250V works by activating a micro lever, which is a spring-loaded lever, that alters internal electrical contacts when the lever is released or pressed to allow current to flow or not in the circuit. The switch reacts to mechanical motion by a door or panel, and transforms the force into an electrical signal capable of operating power. Commercial kitchen equipment is usually fitted with it behind access doors or panels with the lever being placed in a way that it rides as the door opens or closes.
Dimensions
  • Length: 3 In
  • Width: 1 In
  • Height: 0.5 In
  • Weight: 0.1 lbs
Product Notes
  • Door Switch,
  • Mini Micro Lever Switch, 15A 250V, No,Nc,Com, 1/4" Tabs,
  • .272" Wide X 1.17" End Of Lever To Ctr Of Mt Hole.
  • Southbend Oven Series 300, 400, B, Eb, Sles, Slg, Str,
More Information
Disable SaleableNo
SOUTHBEND:
Write Your Own Review
You're reviewing:Southbend SOU1177567 Mini Micro Lever Door Switch 15A 250V