Vulcan Hart VH105685-31 Thermostat K 5/16" X 8-1/16", 96" Cap
In stock
SKU
VH105685-31
The Vulcan Hart VH105685-31 Thermostat serves commercial fryers by providing accurate temperature control which delivers consistent outcomes while optimizing energy usage. This Type-K thermostat functions between 200-400°F temperature while using a 5/16" x 8-1/16" nickel bulb with a 96" capillary to deliver precise heat control. Users can easily read the temperature settings through the white printed numbers on the 2" black thermostat knob. The thermostat works with fryers from Garland, Vulcan and Welbilt which provides both safety protection against overheating and optimal efficiency.
Dimensions
  • Length: 9 In
  • Width: 1.75 In
  • Height: 2.5 In
  • Weight: 1 lbs
Product Notes
  • [ Type - K ] [ Temp 200-400 ][ Bulb 5/16" X 8-1/16"
  • Nickel ] [ Cap 96" ] [ Mount 1 ]
  • Dial # 22-1353, Indicator Knob, 1-1/4" Dia, Flat Up Left.
  • Dial # 22-1191, Black T'Stat Knob W/ White Printed Numbers
  • [ 2" Dia ] [ Off-400-200] [Mount .187"] [Flat Down ].
  • Dial # 22-1006, [ 2" Dia ] [ Off-400-200]
  • [Mount .187"] [Position 4 Way]
  • Garland
  • Fryer 36Es-(11,11Bl,11Blsf,11Sf), 36Fs-21, 680-(31F,31Fbl),
  • 780-(31F,31Sfbl), E22-(14F,28Ft), E24-(31F,31Sf).
  • Vulcan Fryer Vf, Vmf, Vtmf.
  • Welbilt Model ?
More Information
Disable SaleableNo
Write Your Own Review
You're reviewing:Vulcan Hart VH105685-31 Thermostat K 5/16" X 8-1/16", 96" Cap